سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش سايت مديريت فرا، مشاوره آموزش

جست‌و‌جوی نوآوری محکوم به شکست است، مگر آن‌که مدیرانی که به‌دنبال آن هستند زمانی را صرف یادگیری از گذشته کنند..(روزابت موس کانتر)

انتشارات سازمان مديريت فرا
  صفحه اصلي سازمان مديريت فرا
  درباره مديريت فرا و نشر فرا
  كانون نشر و مديريت فرا
  اخبار نشر و مديريت فرا
  ارتباط با سازمان مديريت و نشر فرا
  شرايط و مقررات سايت / انتقادات و پيشنهادات
  فرم عضويت در سايت فرا
  فرم اشتراك آنلاين ماهنامه گزيده مديريت
  درگاه پرداخت اينترنتي آنلاين سازمان فرا
  خلاصه كتابهاي انتشارات مديريت فرا
  روزنامه های امروز

جستجو در سايت فرا :
چنانچه در عبارت مورد جستجو حرف ی وجود دارد از ی فارسی و ِي عربی استفاده نمایید.
جستجوي پيشرفته:


پذيرش اعضا

شناسه

 
 

رمز عبور

 
 
ذخيره شود
 

 
 

  عنوان مقاله : با مديران در سازمان های ایرانی: نوآوري و بازآفريني

Article Title:
Author:
تعداد صفحات:

  خلاصه مقاله
با مديران در سازمان های ایرانی
نوآوري و بازآفريني
ضرورت‏‏‏ ها و چالش‏‏ هاي ايجاد تحول در سازمان‏‏ هاي ايراني
تحولات عرصه اقتصادي، اجتماعي و فناوري در دهه‏‏ هاي اخير رشد نمايي به ‏خود گرفته است، به‏ نوعي كه بشر در طول دوره حيات خود هرگز چنين سرعت شتاباني را تجربه نكرده است و پيش‏‏ بيني مي‏‏شود در سال‏‏هاي آتي شتاب و گستردگي اين تغييرات از قبل نيز بيش‏تر شود. از اين‏رو در زمانه پرآشوب و متلاطم زندگي مي‏‏كنيم و سازمان‏‏ها به‏ عنوان طلايه‏‏ داران عرصه اقتصاد، اجتماع و سياست كه بخش عمده‏‏اي از تامين مطالبات عمومي را به‏ دوش مي‏‏كشند ناگزير هستند با اين تحولات همسو و همپا شوند.
شايد در گذشته نه‏ چندان دور كم‏تر كسي مي‏‏توانست تصور كند كه شركت‏‏هاي نوپا ياراي مواجهه با غول‏‏هاي قدرتمند كسب‏ وكاري را داشته باشند، ولي به ‏واسطه ظهور فناوري‏‏ هاي ويران‏ساز فيل‏‏ هاي تنومند ديروزي توسط پشه‏‏ هاي ريز و چابك امروزي به‏ زانو درآمده‏‏اند و ميدان رقابت را به آن‏‏ها واگذار كرده‏‏اند. در عرصه حكمراني دولتي نيز الگوي دولت بوروكراتيك تنها شيوه مطلوب حكمراني تلقي مي‏‏شد كه ارائه خدمات استاندارد را در قالب‏‏‏‏ هاي مشخص تضمين مي‏‏كرد و صحبتي از شهروندمداري، مشاركت عمومي و حق انتخاب در ميان نبود. اما امروز روند تحولات اجتماعي جريان امور را به‏ گونه‏‏اي پيش برده‏‏ است كه صحبت از واژگوني بوروكراسي، حكمراني خوب، چابك‏‏‏‏سازي دولت، افزايش مشاركت عمومي، پاسخگويي عمومي و همچنين بازيابي اعتماد عمومي مي‏شود.
بنابه ‏نظر متخصصان و دانشمندان عرصه مديريت و كسب‏‏ وكار آن‏‏چه كه مي‏‏تواند در بحبوحه تحولات نقش نوشدارو يا ناجي را بازي كند دعوت به پذيرش تغيير، نوآوري و بازآفريني است. شايد انديشه‏‏ هاي گري همل استاد مسلم مديريت در اين زمينه كاملا گويا باشد كه مديران، دولت‏مردان و صاحبان كسب‏ وكار را به بازانگاري در انديشه‏‏ هاي مديريت فرا مي‏‏خواند و در اين ميان ريشه ‏‏كني نظام ديوانسالاري را خواستار مي‏‏شود كه سهم عمده‏‏اي در تحقق دستاوردهاي قرن بيستم داشته است ولي استعدادها و قوه خلاقيت انساني را به بند كشيده است.
آن‏چه ‏كه واضح است اين است كه هر ضرورت تغييري از بيرون سازمان احساس مي‏‏شود با مقاومت شديدي در درون سازمان روبه‏ رو مي‏شود و چه‏ بسا اين مقاومت‏‏ها و مخالفت ايده تغيير را در نطفه خفه مي‏‏كنند. استمرار اين پويايي‏‏ هاي روانشاختي سازمان‏‏ها در وضع موجود خود تثبيت مي‏‏كنند و راه را براي هر نوع تحولي مي‏‏بندند كه خود آغازي براي سرعت بخشيدن به ايستايي، رخوت و در نهايت مرگ سازماني است.
اين ‏روزها ايجاد تحول در سازمان، خلق نوآوري و بازآفريني در محورهايي چون ارزش‏‏هاي كسب‏ وكار، بهبود بي‏‏وقفه محصولات و خدمات، فرايندها و ساختارها، استراتژي‏‏ها، فرهنگ سازمان و محيط كار يك انتخاب نيست بلكه يك ضرورت راستين است. جامعه كسب‏ وكاري كشور ما نيز در طي دهه‏‏ هاي گذشته تلاش كرده است خود را با شرايط محيط كسب‏ وكار تطبيق دهد و با اتخاذ تدابيري سعي در حفظ و توسعه سازمان‏‏ها داشته باشد. ولي شواهد و قراين حاكي از اين است كه تعداد قابل توجهي از سازمان‏‏ها در اين راه چندان موفق نبوده‏‏اند و مصداق اين نكته را مي‏‏توان در وضعيت سازمان‏‏هايي ديد كه چندين دهه از عمر فعاليت‏شان مي‏‏گذرد ولي در سايه تحولات اقتصادي و سياسي اخير دچار بحران جدي شده‏‏اند و حتي اگر دچار بحران نشده باشند آن جايگاه و موقعيتي را شايسته قدمت‏‏شان باشد كسب نكرده‏‏اند. اين روزها  ضرورت توجه به اقتصاد درون‏‏زا و استفاده از ظرفيت‏‏هاي داخلي بسيار مورد تاكيد است و تحقق اين خواسته بدون ايجاد تحول در سازمان‏‏ها ميسر نيست. از اين رو سوال را اين‏گونه مطرح مي‏‏كنيم كه «مديران و صاحبان كسب‏ وكار در نوآوري و بازآفريني كسب‏ وكارهايشان با چه چالش‏‏هايي روبه‏ رو هستند؟ و با چه راه‏كارهايي مي‏‏توانند از اين چالش‏‏ها عبور كنند تا كاروان كسب‏‏ وكارهاي داخلي به قافله عظيم كسب‏ وكارهاي جهاني برسد؟»
تمام حقوق مادي و معنوي مطالب اين سايت براي «سازمان مديريت فرا» محفوظ است
Powered By Azadi Network